Yara Bakım Polikliniği

Sıkça Sorulan Sorular

Yara Polikliniği Neye Bakar? Günümüz koşullarında yara polikliniğinin çok farklı yara çeşitlerine baktığını söyleyebiliriz. Özellikle yara tiplerinin teşhis ve tedavisinde etkili bir şekilde hizmet sunan yara ve bakım servisi, sağlık sektörü açısından son derece önemlidir. İşte yara polikliniğinin baktığı yara çeşitleri:

 Basınç yaraları
 Cerrahi Yaralar
Travmaya Bağlı Oluşan Yaralar
Enfeksiyona Bağlı Oluşan Yaralar
 Radyasyona Bağlı Oluşan Yaralar
Diyabete Bağlı Oluşan Ayak Yaraları
Diyabete Bağlı Oluşan Diğer Yaralar
Venöz Bozukluğa Bağlı Oluşan Yaralar
Dolaşım Bozukluğuna Bağlı Oluşan Yaralar

Görüldüğü üzere yara polikliniği çok sayıda farklı çeşitteki yaralara bakmaktadır. Bu tür yaraların takip ve tedavi edilmesinde yara poliklinikleri etkili bir şekilde hizmet sunmaktadır. Elbette ki bu tür poliklinikler sayesinde tam anlamıyla yaraların etkili bir şekilde iyileşmesi mümkün olmaktadır.

Yara polikliniklerinin baktığı yara çeşitleri göz önünde bulundurulacak olursa; genelde bir rahatsızlığa bağlı yaraların ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Özellikle diyabete bağlı yaraların, yara polikliniklerinde etkili bir şekilde takip ve tedavisinin yapıldığını söyleyebiliriz. Yine dolaşım bozukluğuna bağlı olarak oluşan yaralar da yara polikliniklerinin ilgi alanına girmektedir. Ayrıca enfeksiyona bağlı olarak gelişen yaralar da yara polikliniklerinin ilgi alanına girmektedir. Ayrıca çeşitli kazalar sonrasında oluşan yaralar da yara poliklinikleri yardımıyla tedavi edilmektedir.

Yara poliklinikleri Hangi Hizmetleri Sunar? Hastanelerin önemli poliklinikleri arasında yer alan yara poliklinikleri aşağıda sıralanan alanlarda hizmet sunmaktadır. İşte detaylar!

 Flep çevirme
Yara debridmanı
VAK teknolojisiyle bakım
 Ev ortamında yaranın takibinin sağlanması
 Yaraya uygun gelişmiş pansuman uygulamaları
Hasta ve yakınlarına eğitim ve danışmanlık hizmeti
Yara muayenesi ve yaranın kapsamlı değerlendirmesi
Yaraya uygun modern bölgesel ilaçlar ve malzemeler
 Yara iyileştirmesini hızlandırıcı enjeksiyonlar (epidermal büyüme faktörü enjeksiyonu)

Görüldüğü üzere yara poliklinikleri söz konusu olduğunda karşımıza çok sayıda farklı seçenek çıkmaktadır. Özellikle hastalıklara bağlı gelişen yaralar ve kazalar sonrasında oluşan yaraların takip ve tedavisinin yapılmasında yara poliklinikleri etkili olmaktadır.

14 Eylül 2022