Evde Sağlık Hizmetleri
09 Eylül 2022


  • d6958e2b-39ba-4244-9d7c-2bb028d6fd13.jpg
  • WhatsApp Image 2019-09-17 at 20.52.20 (1).jpeg
  • WhatsApp Image 2019-09-17 at 20.52.20 (2).jpeg
  • WhatsApp Image 2019-09-17 at 20.52.20.jpeg
  • WhatsApp Image 2019-09-17 at 20.52.21 (1).jpeg
  • WhatsApp Image 2019-09-17 at 20.52.21 (2).jpeg

EVDE SAĞLIK HİZMETİ NEDİR?
* Evde Sağlık Hizmeti, yatağa tam bağımlı olan hastaların aileleri ile yaşadıkları ev ortamında hastaya tanı koymaktan ziyade tanısı konulmuş, tedavisi ilgili kliniklerce düzenlenmiş olan tedavilerinin takibinin, uygulanmasının ve hasta yakınlarının ya da bakmakla görevli kişilerin bu konudaki eğitimini sağlayarak hizmet vermektedir.

* Evde Sağlık Hizmetleri Merkez Binamız giriş katı ve Kadın Doğum Hastalıkları Kliniklerinde hizmet vermektedir. Halk Sağlığı Müdürlüğü, Toplum Sağlığı Merkezi ve Aile Hekimleri vasıtası ile başvurulabilir.

* Takibe alınan hastaların gerekli tetkiklerinin yapılması, sürekli kullanılan ilaçlarının doğru kullandırılması konusunda eğitim verilmesi, takibinin yapılması, gerekli tıbbi malzeme ve heyet raporlarının yenilenmesi, yatak yarası varsa pansumanlarının yapılması ve gereğinde bakımından sorumlu kişilere de bu konuda eğitim verilmesi, gerekli durumlarda Fizyoterapist desteği ile hasta yakınlarının egzersiz konusunda eğitilmesi Evde Sağlık Hizmetleri Birimi tarafından yapılmaktadır.

*  Evde Sağlık Hizmetlerinin amacı, evde sağlık hizmetine ihtiyacı olan bireylerin muayene, tetkik, tahlil, tedavi, tıbbi bakım ve rehabilitasyonlarının evinde ve aile ortamında sağlanması, bu kişilere ve aile bireylerine sosyal ve psikolojik destek hizmetlerinin bir bütün olarak birlikte verilmesini sağlamaktır.

*   Evde Sağlık Hizmetleri Hizmetleri birimleri mesai saatleri içerisinde ve randevu sistemi ile hizmet vermektedir.Acil durumlar evde sağlık hizmetlerinin kapsamına giremez.Acil durumlarda 112 il Ambulans hizmetlerinden yaralanılmalıdır.

Kimler Faydalanabilir?
Evde Sağlık Hizmetlerinden;

Evde aile bireyleri ile birlikte yaşayan veya kimsesiz, engelli, yaşlı, felçli, yatağa bağımlı, hayatını başkalarına bağımlı olarak idame ettiren bakıma muhtaç bireyler,
Ventilatör ve oksijen konsantratörüne (Solunum ya da oksijen cihazına) bağlı solunum sistemi hastaları,
Hareket kısıtlılığı olan ileri derecedeki kas hastalarına
Palyatif bakım gereken enteral, parenteral gereksinimi olan son dönem kanser hastaları,
Evinden çıkamayacak durumda nörolojik hastalıkları (ALS, SVO vb) olan bireyler,
Hastanede gördüğü tedavi veya ameliyatı sonrasında taburcu edilen hareket kısıtlılığı olan ve idame tedavisinin evde sağlanması gereken hastalar,
Kaza geçirmiş olup hareket kısıtlılığı olan kısa süreli hemşirelik hizmetlerine gereksinim duyan hastalar,
 Bu hizmetlerden faydalanmak için başvuruda bulunabilir.

Uzman ekiplerce yapılan değerlendirme sonucunda evde sağlık hizmeti verilmesi uygun görülen hastalar programa alınır.

Evde sağlık hizmeti almak için 
444 38 33 veya 412 611 24 00 nolu numaradan başvurunuzu yapabilirsiniz.