Anne & Bebek

Bebek Dostu

BEBEK DOSTU:                                                                                                                               
Hastanemizin amacı tüm doğan bebeklerin anne sütü almasını ve bu sayede kendine güvenen sağlıklı nesiller yetiştirilmesini sağlamaktır. Ayrıca annelere verilen eğitimlerle sorunsuz bir emzirme dönemi sağlayarak anne bebek ilişkisini güçlendirmektir. Hastanemiz 2006 yılından itibaren Bebek Dostu Hastane unvanı ile hizmet vermektedir.

indir.jpg

                                                   EMZİRME POLİTİKAMIZ:                                                                                                   
1. Emzirme politikamız tüm sağlık personeli tarafından bilinmektedir.
2.Tüm sağlık personeli anne sütü ve emzirme konusunda eğitilmiş ve gerekli sertifikalar alınmıştır.
3. Hamilelere anne sütü, emzirme ve gebe beslenmesi hakkında eğitim yapılmaktadır. bu program çerçevesinde gebe okulu eğitimi, loğusa eğitimleri düzenli olarak hastanemizde verilmektedir.
4. Doğum sonrası öncelikli hedefimiz bebeklerin annesiyle tensel temasını başlatıp, en fazla yarım saat içerisinde emzirmeye başlanmaktadır. Hatta doğumu yaptıran ekip tarafından epizyo dikimi sırasında bebek anne üzerine yatırılarak anne bebek arası tensel temas sağlanmaktadır.
5. Tıbben gerekli olmadıkça yeni doğanlara anne sütü dışında gıda verilmemektedir.
6. Anne ve bebeğin aynı odada kalması sağlanmaktadır.
7. Bebek her istediğinde emzirme teşvik edilmelidir.
8. Bebeklere emzik ve biberon verilmesi engellenmektedir. Mama numuneleri mama kitapçıkları, posterleri mamayla ilgili promosyonlar hastanemizden uzak tutulmaktadır.
9. Anneler kadın doğum servisinde loğusa eğitimi alıp taburcu olduktan sonra tekrar hastaneye çocukları için başvurduğunda anne sütüyle ilgili eğitimleri tekrar pekiştirilmelidir.
10. Taburcu olan annelere bebeğini ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi, 6 aydan sonra ek gıdaya başlanması ve iki ve üzerine kadar anne sütüyle beslenmesi, 6 aydan sonra ek gıdaya başlanması ve iki yaş ve üzerine anne sütüne devam etmesi teşvik edilmektedir.
11. Kurumun her sahasında Uluslararası Mama Kodu Uygulamaları benimsenmekte ve uygulanmaktadır.
        

22 Mayıs 2023