17 NİSAN DÜNYA HEMOFİLİ GÜNÜ
17 Nisan 2018

hemofili.png
Hemofili
çoğunluklagenetikgeçiş gösteren, vücutta kanın pıhtılaşma sisteminde rol alan vepıhtılaşma faktörleri olarak adlandırılanproteinlerineksikliği veya yokluğu nedeniyle ortaya çıkan kanın pıhtılaşamaması hastalığıdır.

Kanın pıhtılaşmasında rol alan faktörlerden; Faktör VIII'in eksikliği Hemofili A, Faktör IX'un eksikliği ise Hemofili B olarak adlandırılmaktadır. Tüm hemofili hastalarının %85’ini Hemofili A, %15 kadarını ise Hemofili B oluşturmaktadır.

Hemofili belirtileri genellikle bebeklik veya çocukluk döneminde fark edilir. Bazı hemofili hastaları ancak hayatlarının geç dönemlerinde hastalık belirtileri ile karşılaşınca hemofili olduklarını öğrenirler.

Hemofilik hastalarda tanının erken konulması ve erken primer profilaksi ve kanama durumlarının başarılı ve doğru yönetilmesi durumlarında sağlıklı bireylere yakın bir yaşam kalitesine ulaşmaları mümkündür.

Hemofili hastalarının tedavisinde kullanılan ve yurt dışından ithal edilen faktörlerin yazıldığı reçeteler ve hastanın kimlik bilgilerini içeren ''Hemofili Takip Karnesi" İl Sağlık Müdürlükleri tarafından düzenlenmektedir. Karne düzenlenmesi için hasta veya hasta yakınının gerekli evraklarla birlikte İl Sağlık Müdürlüklerinin Eczacılık ve Tıbbi Cihaz Birimlerine başvurmaları gerekmektedir.