15 NİSAN BÜYÜMENİN İZLENMESİ GÜNÜ
16 Nisan 2018

15nisan.jpg
Çocuklar, bir ülkenin geleceği ve umudu olmalarının yanı sıra, toplumun en kırılgan grubunu da oluşturmaktadırlar. Bu nedenle en iyi koşullarda dünyaya gelmelerinin sağlanması, büyüme ve gelişmeleri için en uygun ortamın hazırlanması, geleceğe dönük fiziksel, ruhsal ve zihinsel donanımlarının en üst düzeyde oluşturulmasını sağlamak için Sağlık Bakanlığı tarafından ülke genelinde büyüme ve gelişmenin izlenmesi programı yürütülmekte olup bu program kapsamında her yıl 15 Nisan Büyümenin İzlenmesi Günü olarak kutlanmaktadır.

Büyüme, vücut hacmi ve kütlesinin artması anlamını taşımakta olup; boy uzunluğu, vücut ağırlığı, baş çevresi gibi vücut ölçümleriyle belirlenmektedir. Yapılan ölçümler, sağlıklı çocuklar için  hazırlanmış standart büyüme eğrisi grafikleri ile  karşılaştırılarak normalden sapmaların erken tespit edilerek, gerekli önlemlerin alınmasını sağlar. Pek çok hastalığın ilk belirtisi büyüme ve gelişmenin duraklamasıdır. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı “Erken Çocukluk Gelişimi ve Büyümenin İzlenmesi Programı” yürütmektedir.

Büyümenin İzlenmesi Programının amacı; Sağlam, hasta çocuk ayrımı yapmadan tüm çocukların hangi ortamlarda, nasıl bir beslenme uygulanarak büyüdüklerini, kilolarını, boylarını ölçerek sağlıklı bir gelişim gösterip göstermediklerinin saptanması ve erken tanı konularak müdahale edilmesidir.

Sağlıklı nesiller için;

  • Bebek ve çocuk izlemlerinin yapılması,
  • Çocuklarımızın sağlıklı büyüme ve gelişmeleri için dengeli beslenmeleri,
  • Bulaşıcı hastalıklardan korunmaları,
  • Aşılarının zamanında ve tam yapılmış olması çok önemlidir.