8-14 NİSAN KALP SAĞLIĞI HAFTASI
08 Nisan 2018

kalpsagligihaftasiii.png

Dünyadaki ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer alan kalp damar hastalıklarına dikkati çekmek ve kalp hastalıkları riskini azaltacak önlemler konusunda toplumumuzu bilgilendirmek amacıyla Nisan ayının ikinci haftası Kalp Sağlığı Haftası olarak kabul edilmiştir.


Kalbiniz kaslardan yapılan güçlü bir pompadır. Her gün yaklaşık 1500 litre kanı vücudumuza pompalar. Kalp kasının da görevini tam ve doğru bir şekilde yerine getirebilmesi için uygun miktarda kan almasına ihtiyaç vardır. Kalp ve damar sağlığının bozulması, vücudun hayati fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesini engelleyerek ciddi sağlık sorunlarına hatta ölümlere neden olabilmektedir.

Uzun ve zinde bir yaşam için kalp sağlığının korunması büyük önem taşımaktadır. Kalp Sağlığı Haftasını bir başlangıç olarak kabul ederek yaşam tarzınızda yapacağınız küçük değişikliklerle hem kalp hem de genel sağlığınızı korumanız mümkündür.

DAHA SAĞLIKLI BİR HAYAT İÇİN;

1. Hareket edin
Haftada beş kez 30 dakika süreyle yapılan orta zorlukta aktiviteler, kalp hastalığı ve inme riskini azaltır.

2. Sağlıklı beslenin

Meyve ve sebzeler açısından zengin olan kalp sağlığı dostu bir beslenme şekli, kalp hastalığı ve inmeden korunmaya yardımcı olur.

3. Tütün, tütün ürünleri kullanmayın

Sigarayı bırakmak ve sigara dumanına pasif maruziyetten korunmak, kalp hastalığı ve inme riskini azaltır.

4. Kan değerlerinizi ve kilonuzu öğrenin

Dünyanın neresinde olursanız olun yukarıdaki önerileri uygulamanız halinde hem kendinizin hem de ailenizin kalp hastalığı ve inme yükünü hafifletebilirsiniz. Ancak düzenli sağlık kontrollerinden geçmek, en az bu adımlar kadar önemlidir.